niedziela, 24 czerwca 2012

Nastoletnie ciąża

Czy ciąża nastolatki przebiega w inny sposób niż ciąża dojrzałej kobiety? Na jakie komplikacje narażona jest nastoletnia ciężarna?
Chociaż zdecydowana większość kobiet rodzi swoje pierwsze dziecko po 20. roku życia, wciąż w wielu krajach liczba nastoletnich ciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Najwięcej nastolatek rodzi dzieci w Stanach Zjednoczonych (w 2008 r. było to 97 na 1000 żywych urodzeń), w Polsce zaś porody nastoletnich mam stanowią ok. 5% ogólnej liczby urodzeń.

Jak przebiega ciąża u młodej dziewczyny?

Zdaniem lekarzy ginekologów ciąża u nastolatki jest ciążą wysokiego ryzyka. Młody organizm nie jest gotowy na ciążę, przede wszystkim z powodu niezakończonego jeszcze procesu rozwoju biologicznego. W przypadku nastolatek większe jest również ryzyko, że opieka lekarska w czasie ciąży będzie niewystarczająca: choć nie jest to regułą, nastoletnie ciężarne później zgłaszają się do lekarza, ginekologom prowadzącym ciążę trudniej się z nimi kontaktować, a także egzekwować podstawowe zalecenia dotyczące zdrowego trybu życia. Bardzo młode mamy częściej też sięgają w ciąży po alkohol, papierosy i narkotyki.
Ciąża u nastolatki wiąże się z ryzykiem wielu powikłań zdrowotnych, najczęstsze z nich to:
 • Zatrucie ciążowe
 • Anemia
 • Zakażenia dróg moczowych
 • Nadciśnienie
 • Złe umiejscowienie  łożyska
Zagrożenia dla dziecka to z kolei:
 • Poród przedwczesny- u młodych dziewcząt ciąża często kończy się urodzeniem dziecka przed 38 tygodniem
 • Hipotrofia płodu w dużej mierze związana z niedojrzałością organizmu młodej ciężarnej oraz niewłaściwą dietą
 • Wady w układzie nerwowym dziecka spowodowane niedoborem kwasu foliowego
 • Niedotlenienie dziecka spowodowane komplikacjami okołoporodowymi związanymi z niedostatecznym rozwojem narządów płciowych ciężarnej
 • Niewłaściwe ułożenie dziecka w macicy
 • Wśród dzieci bardzo młodych matek (poniżej 20. roku życia) obserwuje się też większą śmiertelność; główne przyczyny zgonów noworodków to SIDS, infekcje oraz nieszczęśliwe wypadki, co sugeruje, że brak bezpieczeństwa dziecka wynika przede wszystkim z niedojrzałości matki lub obojga rodziców.

Ciąża a nauka

Ciąża w wieku kilkunastu lat nie musi oznaczać końca świata, chociaż istnieje ryzyko, że ciężarna nastolatka przerwie naukę, czego skutkiem będzie gorsza sytuacja społeczno-ekonomiczna w przyszłości. Niektóre badania wskazują, że kobiety, które urodziły dziecko przed ukończeniem 19. roku życia, częściej są gorzej wykształcone, bezrobotne lub mają niższe dochody niż starsze mamy. Z drugiej jednak strony zdarza się, że ciąża motywuje do podjęcia bądź kontynuowania nauki i inwestowania we własny rozwój.

Nastolatka w połogu

Wiele zagrożeń czeka też na nastoletnią mamę w połogu. Komplikacje zdrowotne mogą się pojawić nie tylko w wyniku ogromnego stresu związanego z narodzinami dziecka, ale także z powodu zaniedbań higienicznych, niestosowaniem się do zaleceń lekarza lub unikaniem niezbędnych wizyt u ginekologa. Jeśli dodać do tego osłabienie wywołane ciążą i porodem oraz niezbilansowaną dietę czy sięganie po używki, jasno widać, jak łatwo o poważne zdrowotne kłopoty.

Jeśli jesteś nastolatką i spodziewasz się dziecka…

Na początku możesz mieć do siebie pretensje, możesz czuć strach, złość i frustrację. Zadajesz sobie pytanie: co dalej, co ze szkołą, jak zareagują rodzice, znajomi, czy ojciec dziecka okaże się wystarczająco odpowiedzialny, by zaopiekować się rodziną. Aby sobie pomóc:
 • Znajdź kogoś, komu możesz zaufać, i opowiedz o swojej sytuacji: może to być zaufana ciotka, pedagog lub psycholog szkolny, przyjaciółka, mama.
 • Porozmawiaj z ojcem dziecka, razem łatwiej wam będzie oswoić się z nową sytuacją.
 • Jak najszybciej udaj się do lekarza, najlepiej takiego zaufanego lub polecanego przez znajomych; ginekolog zadba o twoje zdrowie, da ci też tak potrzebne poczucie bezpieczeństwa.
Uwaga! Zgodnie z polskim prawem kobieta, która nie ukończyła 18 lat, nie posiada władzy rodzicielskiej nad własnym dzieckiem. Może ją uzyskać dopiero po wstąpieniu w związek małżeński, jednak dopiero po ukończeniu 16. roku życia.

1 komentarz: